جوملا

سیستم‌های مدیریت محتوا (content management system) که به اختصار آن را با عنوان CMS می‌شناسیم شامل سیستم‌های سایت ساز از پیش ساخته شده هستند که با نصب آنها می‌توان اقدام به ایجاد سایت کرد.

به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که جوملا یک سیستم(یا بهتر است بگوییم اسکریپت) برنامه نویسی آماده است که با نصب آن بر روی هاست می‌توانید سایت یا فروشگاه اینترنتی خود را با آن ایجاد کنید. در صورتی که میخواهید اطلاعات بیشتر در مورد سیستم مدیریت محتوا بدانید، پیشنهاد میکنم مقاله سیستم مدیریت محتوا را مطالعه فرمایید.

جوملا با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP و پایگاه داده mySQL طراحی شده است که امکان ساخت سایت را به شما خواهد داد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، بر اساس آمار منتشر شده از سوی وبسایت Builtwith از بین یک میلیون سایت ساخته شده در دنیا، 19.078 سایت با جوملا طراحی شده است که توانسته است رقم 1.91 درصدی را ازآن خود کنید. بر اساس آمار جهانی نیز، جوملا رتبه سوم را در سطح دنیا از بین سیستم های سایت ساز رایگان دارد.

برای استفاده از جوملا به چه چیزهایی نیاز داریم؟

در سایت ساز جوملا هم مشابه هر سایت ساز دیگری نیاز به هاست و دامنه دارید تا بتوانید با نصب و راه‌اندازی آن بر روی هاست سایت خود را بسازید. اگر بخواهیم این موارد را به صورت هزینه‌ای بررسی کنیم، هزینه‌ای که یک سایت با استفاده از جوملا پیاده سازی شده باشد شامل موارد زیر خواهد بود.

  1. خرید دامنه که به صورت متوسط بین 10 تا 500.000 تومان بسته به انتخاب پسوند دامنه هزینه دارد.
  2. خرید هاست مناسب جوملا که به صورت یک ساله بین 300 تا 2 میلیون تومان هزینه دارد.
  3. طراحی قالب جوملا که در صورت استفاده از قالب آماده بین 600 تا 1 میلیون و در صورت استفاده از قالب اختصاصی بین 5 تا 50 میلیون تومان بسته به امکاناتی که روی آن وجود خواهد داشت هزینه دارد.
  4. افزودن امکانات مورد نیاز و سفارشی سازی سیستم که عموما توسط ماژول ایجاد می‌شود. این گزینه هم مانند طراحی قالب در صورت استفاده از ماژول آماده بین 600 تا 1 میلیون و در صورت استفاده از ماژول(کامپوننت) اختصاصی بین 1 تا 5 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. البته هزینه در حالت اختصاصی بسته به امکانات و حجم پروژه دارد.
  5. استخدام پشتیبان برای رفع مشکلات که به صورت متوسط در ماه بین 150 تا 800.000 تومان هزینه خواهد داشت.

  6. استخدام توسعه دهنده برای افزودن امکانات که این مورد هم بسته به حجم کار می‌تواند در ماه بین 1 تا چند میلیون تومان بسته به هزینه‌ای که توسعه دهنده پروژه را با آن انجام می‌دهد هزینه در بر داشته باشد.