طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی یکی از خدماتی است که می توانید با آن یک سایت برای بیماران خود طراحی کنید. صاحبان کلینیک پزشکی نیز می توانند از این خدمات استفاده کنند. پزشکان عزیز می توانند برای خدماتی که در رشته تخصصی خود دارد طراحی سایت را انتخاب کنند.

اهمیت طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی همانند طراحی سایت های دیگر ، یک ضرورت در زمینه پرشکی و درمانی محسوب می شود. با طراحی وب سایت حرفه ای، روند درمان برای بیماران، پزشکان و کلینیک های درمانی با سرعت انجام می شود. پزشکان با استفاده از سایت می توانند با بیماران خود در ارتباط باشند و اطلاعات و مقالات پزشکی را در اختیار بیماران قرار دهند. علاوه بر این طراحی وبسایت پزشکی امکان مقایسه را برای بیماران فراهم می کند تا بتوانند بهترین متخصص در زمینه های مختلف را پیدا کنند. ارائه خدمات آنلاین هزینه درمان را کاهش می دهد. زیرا دیگر نیازی به پرداخت هزینه های رفت و آمد مخصوصا برای افرادی که در شهر های دیگر هستند، نیست. طراحی وبسایت پزشکی باعث دیده شدن تخصص پزشکان و معرفی آن های می شود. در این صورت باید برای معرفی خود خلاقیت به خرج دهید.

چرا طراحی سایت پزشکی مهم است؟

طراحی سایت پزشکی همانند طراحی وبسایت های دیگر ، یک ضرورت در زمینه پرشکی و درمانی محسوب می شود. با طراحی وب سایت حرفه ای ، روند درمان برای بیماران، پزشکان و کلینیک های درمانی با سرعت انجام می شود. پزشکان با استفاده از سایت می توانند با بیماران خود در ارتباط باشند و اطلاعات و مقالات پزشکی را در اختیار بیماران قرار دهند. یکی از سوالاتی که بسیاری از پزشکان با آن روبرو هستند این است که آیا به یک وب سایت پزشکی و حضور در دنیای مجازی نیاز دارند و یا حضور در بازار سنتی کفایت می‌کند؟! در این بخش چند دلیل مهم برای داشتن وب سایت پزشکی را با هم بررسی می کنیم.

طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

امکانات ساخت سایت پزشکی

 • معرفی خدمات پزشکی
 • آدرس و اطلاعات تماس مطب
 • پنل رزرو آنلاین نوبت
 • معرفی کامل پزشک و سوابق آن
 • گالری یا آلبوم نمونه کارها
 • بلاگ با محتوای علمی پزشکی
 • امکان قرار دادن تعرفه خدمات
 • مدیریت اخبار
 • ارسال پیامک کوتاه به بیماران
 • امکان نظرسنجی برای ارائه خدمات بهتر به بیماران
 • تعریف انواع فرم ها
 • پنل مدیریتی قوی و راحت (امکان بروز رسانی راحت اطلاعات سایت)
 • پنل ثبت نام آنلاین بیماران
 • سیستم پرداخت آنلاین
 • مشاوره آنلاین
 • لینک به شبکه‌های اجتماعی
 • و …

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت رشته ای است که بر برنامه ریزی، ایده پردازی، ایجاد و پیاده سازی رابط ها و پلتفرم های دیجیتال متمرکز است. به عبارت دیگر، طراحی وب فرآیندی است که تمام عناصر لازم برای ایجاد صفحات وب را در بر می گیرد.

اگرچه تعریف آن ساده است، اما تولید آن چنین نیست. طراحی سایت تعداد زیادی از عوامل را گرد هم می آورد که نقش های متفاوتی در ایجاد یک وب سایت یا صفحه وب موفق دارند. طراحی رابط، طراحی متریال و منابع گرافیکی، تجربه کاربری، سازگاری طراحی بر روی انواع دستگاه ها… تنها برخی از عناصری هستند که طراحی وب را تشکیل می دهند و آن را ممکن می سازند.

پیچیدگی این شاخه از طراحی، که به طور فزاینده ای شکوفا می شود، به متخصصان بزرگی در پشت آن نیاز دارد. طراحان وب به دلیل مهارت‌های خلاقانه و گرافیکی، تجربه بالای خود در استفاده از فناوری‌ها و نرم‌افزارهای طراحی و آگاهی از آخرین روندها در چنین محیط در حال تغییر و تحولی مانند حوزه دیجیتال متمایز هستند.

اکنون که با تعریف طراحی سایت آشنا شدیم، بیایید به ویژگی های کلیدی، کاربردها، مزایا و اینکه چرا باید طراحی حرفه ای و باکیفیت برای وب سایت خود داشته باشیم، عمیق تر بپردازیم.

توسعه وب دقیقاً چیست؟

توسعه وب ارتباط نزدیکی با کار طراحی ویژگی‌ها و عملکرد وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها دارد (که اغلب «طراحی وب» نامیده می‌شود)، اما اصطلاح «توسعه وب» معمولاً برای ساخت و برنامه‌نویسی واقعی وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها اختصاص دارد.

به تمام صفحات وبی که در طول سال ها استفاده کرده اید فکر کنید – توسعه دهندگان وب آن سایت ها را ساخته اند و مطمئن می شوند که به درستی کار می کنند و به گونه ای عمل می کنند که امکان تجربه کاربری عالی را فراهم می کند. توسعه دهندگان وب این کار را با نوشتن خطوط کد، با استفاده از انواع زبان های برنامه نویسی انجام می دهند، که بسته به وظایفی که انجام می دهند و پلتفرم هایی که روی آن کار می کنند، متفاوت است.

سئوی ساخت سایت پزشکی

اگر سایت شما در نتایج جستجو صفحه اول گوگل ظاهر نمی شود ، شما وجود ندارید. حتی اگر طراحی سایت پزشکی شما در نتایج جستجو صفحه دو، سه یا چهار ظاهر شود سایت شما برای اکثر کاربران نامرئی می باشد. این به این دلیل است که تنها ۲۵ درصد از کاربران از صفحه اول نتایج جستجو عبور می کنند.به این دلیل مشاغل امروزی، به سئو وب سایت و سئوکار نیاز دارند تا در نتایج صفحه اول گوگل دیده شوند.اگر بتوانیم بازدید کنندگان بیشتری را برای ورود هدفمند به سایت ترغیب کنیم به یقین درآمد زیادی به دست خواهیم آورد. گوگل برای اینکه نتایج بهتری را به کاربران ارائه دهد، معیارهایی را برای صفحات وب در نظر می گیرد. تکنیک های زیادی برای به، نتیجه ی مطلوب رساندن یک ساخت سایت پزشکی وجود دارد.برخی از این تکنیک ها می توانند با روش های نادرست و غیر اخلاقی پیوند خورده باشند.اینگونه روش ها را اصولا روش های کلاه سیاه می نامند.ما در پیشگام با داشتن تیم حرفه ای سئو به شما تضمین می دهیم که سایتی که برایتان طراحی می شود تمام اصول سئو در آن رعایت شده است.

به عنوان یک طراح وب به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

برای به دست آوردن شغل به عنوان یک طراح وب، همیشه به هیچ مدرک رسمی نیاز ندارید. با این حال، بسیاری از طراحان وب در زمینه های طراحی دیگر تجربه دارند یا در نرم افزار طراحی وب به طور رسمی از طریق کالج یا از طریق خودآموزی آموزش دیده اند.

برخی از مهارت هایی که معمولاً با طراحان وب مرتبط است عبارتند از:

دانش کار خوب یک یا چند بسته طراح وب زیر: Dreamweaver، Photoshop، Fireworks، Flash
توانایی ایجاد XHTML و CSS سازگار، نه همیشه با استفاده از یکی از بسته های نشان داده شده در بالا
درک زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت، پی اچ پی و دات نت اغلب مطلوب است.
توانایی کار در مهلت های زمانی محدود
مهارت های خلاقانه قوی
مهارت های به روز در راستای پیشرفت های فناوری و نرم افزار
اساس کار یک طراح وب XHTML و CSS است. این دو با هم ترکیب می شوند تا وب را همانطور که امروز می شناسیم ایجاد کنند. درک خوب این دو مهارت برای موفقیت در این زمینه ضروری است.

طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

انواع طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت جراحی زیبایی

امروزه عمل های مختلف زیبایی طرفداران زیادی در سرتا سر جهان از جمله ایران پیدا کرده است. پزشکان زیادی در این حوزه فعالیت دارند و رقیبان زیادی برای جراحان زیبایی وجود دارد.با طراحی وبسایت جراحی زیبایی میتوانید نمونه کارها و عمل های خود را در سایت گذاشته تا افراد بتوانند از طریق سایت با کار شما آشنا شوند و دیگر نیازی نباشد برای دیدن نمونه کارها در مطب شما حضور پیدا کنند و باعث شلوغی مطب گردند.همچنین شما میتوانید مراقبت ها و اطلاعات مورد نیاز را از طریق سایت به بیماران خود اعلام کنید.همچنین با شما میتوانید امکان مشاوره آنلاین را برای بیماران خود در سایت بگذارید و به سوالات متداول آن ها پاسخ دهید که این کار باعث اعتماد سازی بیشتر می شود.

طراحی سایت دندانپزشکی

حرفه دندانپزشکی نیز شباهت‌هایی به حوزه زیبایی دارد. مثلا خدماتی مانند ایمپلنت، لمینت، ترمیم، بلیچینگ، روکش و…که همگی عملیات زیبایی محسوب می‌شوند، به ظرافت و دقت شما بستگی دارد. پس بیمار تا نمونه کارهای‌تان را نبیند، به راحتی اعتماد نمی‌کند؛ داشتن وب سایت این بستر را ایجاد می‌کند.مراجعه حضوری بیماران برای مشاوره، کم کم در حال کاهش است. تقریباً همه مصرف کنندگان امروزه از موتورهای جستجو برای یافتن دندانپزشکان خود استفاده می کنند. وب سایت شما فاصله بین افرادی که از اینترنت برای یافتن یک دندانپزشک جدید و شما استفاده می کنند را کاهش می دهد!عدم توسعه اینترنتی می تواند به شدت بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد.

طراحی سایت متخصص

شما به عنوان یک پزشک متخصص با طراحی وبسایت متخصص خود میتوانید در میان انبوهی از متخصصان و پزشکان خود را به بیماران مطرح و شناخته کنید. به خود جلوه ی حرفه ای تر ببخشید و اعتماد بیماران را بیشتر به خود جلب کنید.همچنین میتوانید کار خود را با ساخت سایت پزشکب راحتتر کرده و اطلاع رسانی و ثبت نوبت و امکانات دیگر را از طریق سایت خود انجام دهید و از ازدحام جمعیت در مطب خود جلوگیری کنید.

طراحی سایت آزمایشگاهی

طراحی وب سایت آزمایشگاهی به منظور بهبود ارتباط بین مراجعه کنندگان و پزشکان متخصص، یکی از عوامل مهم امروزه است که برای کاربر این امکان را فراهم می سازد که بدون اتلاف وقت و انرژی به هدف خود برسد.آزمایشگاه به عنوان مکانی برای پژوهش ها و آزمایش های علمی یکی از مهم ترین بخش های پزشکی محسوب می شود؛ مهم ترین هدف طراحی سایت این موضوع است که، ارتباط بین بیمار و پزشک خود را آسان کند، تا پزشکان بتوانند به صورت دقیق و تخصصی به مشکل بیمار رسیدگی کنند، و دقیق ترین نتیجه را ارائه دهند.

طراحی سایت کلینیک

اگر شما صاحب یک کلینیک هستید برای آنکه توسط افراد بیشتری در قسمت های مختلف شهر خود شناخته شوید این کار را میتوانید از طریق طراحی سایت کلینیک انجام دهید. زیرا امروزه افراد قبل از انجام هر کاری و یا پیدا کردن آدرس و شماره ای ابتدا آن را در گوگل جستجو میکنند. همان طور که یک کلینیک با دیزاین زیبا به شما یک جلوه ی حرفه ای می دهد راه اندازی وب سایت نیز به همین گونه میباشد.برای معرفی خدمات کلینیک خود به افراد بیشتری نیاز به طراحی وبسایت کلینیک خواهید داشت. طراحی سایت برای کلینیک نه تنها به معرفی خدمات شما کمک می کند بلکه باعث افزایش مراجعه کننده ها و در نتیجه افزایش درآمد می شود. اگر هنوز برای کلینیک یا مطب خود سایتی ایجاد نکرده اید، اکنون وقت آن فرا رسیده است.

هنر و علم طراحی سایت پزشکی

طراحی وب سایت پزشکی فقط به ترتیب دسته ای از تصاویر، متن و دکمه ها بر روی صفحه نمایش نیست. این در مورد درک نیازهای منحصر به فرد صنعت مراقبت های بهداشتی و تبدیل آنها به یک تجربه مجازی است که ماهیت شفا را منعکس می کند. تصور کنید یک بیمار به یک وب سایت پزشکی می آید. آنها به دنبال چه هستند؟ وضوح، اعتماد، همدلی و طرحی که به آنها این احساس را نمیدهد که در حال رمزگشایی یک کتاب درسی پزشکی نوشته شده با هیروگلیف باستانی هستند.

طراحی سایت کلینیک پزشکی

طراحی سایت کلینیک پزشکی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

قدرت اولین تاثیر

برداشت های اولیه مهم است و در عصر دیجیتال، اغلب در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد. طراحی وب سایت پزشکی شما نقشی اساسی در شکل دادن به این تصور دارد. یک طرح درهم و برهم و گیج کننده ممکن است بیماران بالقوه را سریعتر از آنچه که می توانید بگویید “استتوسکوپ” بدوند. از سوی دیگر، یک طراحی سنجیده می‌تواند حرفه‌ای بودن، قابل اعتماد بودن و رویکرد بیمار محور را نشان دهد.
اما چگونه طراحی می تواند به همه اینها دست یابد؟ موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • رنگ ها: آیا می دانستید که رنگ ها می توانند احساسات را برانگیزند و پیام ها را منتقل کنند؟ به تأثیر آرام بخش آبی و سبز در مراقبت های بهداشتی فکر کنید. ادغام این رنگ ها به صورت استراتژیک در وب سایت شما می تواند فضایی آرام بخش و دلپذیر ایجاد کند.
 • تایپوگرافی: فونت ها فقط در مورد زیبایی شناسی نیستند. آنها در مورد خوانایی نیز هستند. انتخاب فونت مناسب می تواند تضمین کند که محتوای پزشکی شما به راحتی قابل هضم است، حتی در صفحه نمایش های کوچک.
 • فضای خالی: گاهی اوقات، کمتر، بیشتر است. فضای خالی یا فضای خالی بین عناصر می تواند باعث شود که وب سایت شما شلوغ تر و سازماندهی شده باشد. این مانند یک نفس تازه برای فضای دیجیتال شماست.
طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

پیمایش در پیچ و خم تجربه کاربری (UX)

تصور کنید بیمار هستید که سعی می کند اطلاعاتی در مورد یک روش پزشکی خاص در یک وب سایت پیدا کند. سوالات، نگرانی‌ها و احتمالاً کمی اضطراب دارید. حال خود را به جای یک طراح وب سایت پزشکی قرار دهید. چگونه یک مسیر مجازی ایجاد می کنید که بیمار را به راحتی از طریق این پیچ و خم عدم اطمینان راهنمایی می کند؟

مزایای طراحی سایت پزشکی

اعتبار پزشکان

در دنیای امروز طراحی سایت پزشکی بهترین گزینه برای افزایش اعتبار پزشکان است. اگر این امر به یک تیم متخصص طراحی سایت سپرده شود در مدت زمان کوتاهی می‌توان نتایج ملموس آن را مشاهده نمود. در گذشته بهترین روش شناسایی بهترین پزشکان، معرفی توسط بیماران بود. هنوز هم معرفی توسط بیماران یکی از بهترین روشهای شناخت پزشکان متخصص است. اما این فرصت وجود دارد که با استفاده از امکانات یک سایت از ابزارهای دیگری نیز برای افزایش اعتبار و شهرت پزشکان استفاده نمود. هر پزشک به راحتی می‌تواند مدارک تخصصی، رزومه کاری، و نمونه کارهای خود را (با رعایت اصول حریم شخصی) در سایت خود بارگذاری نموده و به طور کامل خود را معرفی نماید. این امر از یک سو تأثیر بسزایی در جلب اعتماد مخاطبین دارد و از سوی دیگر موجب صرفه‌جویی در وقت پزشک و منشی او می‌شود. ضمن اینکه ارائه مقالات تخصصی در سایت با در نظر گرفتن اصول سئو می‌تواند اعتبار علمی و شهرت پزشک در جامعه را افزایش دهد.

ارتباط مستقیم با مخاطب

درست یا غلط؛ اغلب مردم این روزها به کسب اطلاعات از اینترنت معتاد شده‌اند. از دستور پخت غذا گرفته تا درمان خانگی یا روند درمان تخصصی سرطان همه و همه در فضای اینترنت جستجو می‌شود. در واقع اغلب مردم ترجیح می‌دهند در مرحله اول اطلاعاتی در مورد حوزه مورد نظر خود کسب کنند و سپس در صورت نیاز به متخصص مراجعه کنند. اما در مورد جستجو در اینترنت در حوزه پزشکی، خطر ارائه اطلاعات تخصصی توسط افراد غیرمتخصص وجود دارد. در حالی که یک پزشک متخصص با ارائه مقالات تخصصی و راه‌اندازی بخش پرسش و پاسخ در سایت خود می‌تواند از این فضا به بهترین وجه بهره‌برداری نماید. این اقدام در جلب اعتماد مخاطب و افزایش شهرت پزشکان نیز بسیار مؤثر است. 

ارائه خدمات آنلاین

یکی از مهمترین مزایای طراحی سایت پزشکی امکان ارائه خدمات آنلاین است. خدمات آنلاین در حوزه‌های مختلف روز به روز در حال گسترش است. در حوزه پزشکی موارد متعددی وجود دارد که می‌تواند در قالب خدمات آنلاین ساماندهی شود. مهمترین خدمات آنلاین پزشکی عبارتند از:

 • مشاوره پزشکی آنلاین
 • تشکیل پرونده پزشکی اینترنتی
 • نوبت دهی اینترنتی پزشکان
 • معرفی مراحل و شیوه‌های مختلف درمان در قالب محتوای متنی، تصویری و ویدئویی
 • ارائه نمونه کارهای پزشکان
 • پاسخگویی به پرسش‌های کاربران
 • راه‌اندازی بخش نظرسنجی از بیماران
 • فروش تجهیزات پزشکی

حل مشکلات پزشکان

طراحی سایت پزشکی به سادگی می‌تواند بسیاری از مشکلات پزشکان را برطرف نماید. یکی از مشکلات رایج در مطب پزشکان تعیین وقت دقیق و زمان بسیاری است که برای تشکیل پرونده یا توضیحات کلی هدر می‌رود. در حالی که این مراحل می‌تواند بدون نیاز به حضور فیزیکی اشخاص و به صورت آنلاین انجام شود. حتی مشاوره آنلاین پزشکی می‌تواند از مراجعات غیرضروری بیماران به مطب جلوگیری نماید. در برخی موارد، تشخیص پزشک بر اساس آزمایشات و تصویربرداری انجام می‌شود. اینگونه موارد نیز با خدمات اینترنتی به راحتی قابل انجام است. با وجود سایت از حجم کار منشی مطب نیز کاسته می‌شود. زیرا پاسخ به سؤالات تکراری مراجعان اعم از هزینه‌های درمان، بیمه‌های طرف قرارداد، آدرس مطب و ساعات کار در فضای سایت به سادگی انجام می‌شود.

شناسایی بهترین پزشکان

امروزه مردم برای خرید ساده‌ترین مایحتاج خود نیز از نظرات سایر مشتریان استفاده می‌کنند. بدون شک در یک حوزه تخصصی مانند انتخاب پزشک و شیوه درمان نیز این مسئله بسیار کارآمد است. هیچ چیز به اندازه تأیید بیماران قبلی یک پزشک نمی‌تواند در جلب اعتماد بیماران جدید مؤثر باشد. بنابراین راه‌اندازی بخش نظرسنجی در سایت یک پزشک علاوه بر اثبات توانایی و اعتبار آن پزشک در جلب اعتماد بیماران جدید نیز بسیار تأثیرگذار است.

مشخصات بهترین طراحی سایت پزشکی

دسترسی آسان

در طراحی سایت پزشکی، دسترسی آسان کاربر باید در اولویت قرار گیرد. در واقع طراحی سایت باید به گونه‌ای باشد که به اصطلاح کاربرپسند باشند. کاربر سایت باید به آسانی بتواند به بخش مورد نظر خود در سایت دسترسی داشته باشد. طراحی شلوغ، استفاده بیش از حد از المان‌های متحرک و حتی فونت نامناسب می‌تواند بر تعامل کاربر و سایت تأثیرگذار باشد.

دکمه فراخوان عملیاتی مشخص و واضح

وب سایت جایی است که میتوانید اطلاعات مربوط به برند، کسب و کار و خدماتتان را در آن قرار داده و با کاربران به اشتراک بگذارید ولی در طراحی سایت پزشکی/درمانی باید سعی کنید وب سایت شما چیزی فراتر از تنها یک ویترین یا بروشور باشد بلکه کاربر را دعوت به تعامل با سایت و انجام عملیاتی در سایت نماید. مثلاً یکی از بهترین خدماتی که سایت های پزشکی میتوانند به صورت آنلاین ارائه کنند امکان رزرو وقت به صورت آنلاین است. در هر صفحه از سایت خود اطلاعات تماس و همچنین یک دکمه رزرو وقت آنلاین قرار دهید. به این ترتیب وب سایتی قوی خواهید داشت که کاربران بیشتری را به خود جذب میکند. همچنین میتوانید از فرم تماس و یا امکان مشاوره آنلاین هم برای پاسخگویی به سؤالات کاربران استفاده کنید. در کل راه های ارتباطی زیادی با بیماران ایجاد کنید تا راحتتر به شما و خدماتتان دسترسی داشته باشند.

موتور جستجوی قوی

به تناسب وسعت یک سایت باید از یک موتور جستجوی قوی برای سایت استفاده شود. امروزه اگر کاربر به هر دلیلی نتواند موضوع مورد نظر خود را در یک سایت پیدا کند خیلی زود آن را ترک می‌کند. بنابراین یک موتور جستجوی قوی برای تبدیل کاربر به مشتری وفادار بسیار اهمیت دارد.

بهینه سازی، بهینه سازی و بهینه سازی

اگر بهترین وب سایت را هم داشته باشید ولی کسی نتواند آن را پیدا کند، هیچ فایده ای نخواهد داشت. 68% افراد به دنبال خدمات پزشکی آنلاین در اینترنت جستجو میکنند، بنابراین سرمایه گذاری در سئو سایت و بهینه سازی آن در موتورهای جستجو یک مسئله کلیدی و مهم است. به این ترتیب کاربران در صورت جستجوی کلمات مرتبط با زمینه کاری شما به راحتی سایتتان را پیدا خواهند کرد.

محتوای مناسب

ارائه محتوای باکیفیت برای هر سایت تخصصی لازم است. ارائه اطلاعات پزشکی با رعایت اصول سئو یکی از راه‌های افزایش بازدید سایت و شهرت پزشک است. در کنار آن، ارائه مقالات تخصصی نیز بر اعتبار پزشک می‌افزاید.

پشتیبانی قوی

به تناسب ارائه خدمات آنلاین در یک سایت پزشکی باید پشتیبانی کافی نیز ارائه شود. اگر خدمات ثبت‌نام، نوبت‌دهی و مشاوره آنلاین و یا فروش تجهیزات پزشکی در سایت پزشک موجود باشد پشتیبانی سایت اهمیت زیادی دارد.

جذابیت بصری

در کنار تمام ویژگی‌های فنی، طراحی سایت پزشکی باید آرامش‌بخش بوده و رضایت کاربران را تأمین نماید. استفاده از تصاویر با کیفیت بالا، رنگهای شاد و المان‌های جذاب در این زمینه بسیار تأثیرگذار است.

لینک های ارتباطی بین شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها

همانطور که حتماً باید از وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی خودتان به وب سایت خود لینک دهید، در وب سایت هم باید لینک هایی به شبکه های اجتماعی و وبلاگ های خود قرار دهید. سعی کنید ار هر راهی کاربر به شما دسترسی داشته باشد و در هر پلت فرمی که هست بتواند با شما ارتباط بگیرد.