طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

داشتن سایت آموزشی همیشه یکی از بهترین سایت ها بوده است. طراحی سایت آموزشی به منظور ایجاد فضای آموزشی همیشه با اهمیت بوده است. چرا که بدون سایت آموزشی نمی توانید امکانات زیادی را در عرصه علمی و آموزشی به دانشجویان یا دانش آموزان خود ارائه دهید. ما اینجا هستیم که بتوانیم در طراحی سایت آموزشی به شما کمک کنیم.

اهمیت طراحی سایت آموزشی

سایت آموزشی رابط میان شاگرد و معلم و بستری برای یادگیری دانش و مهارت است. اهمیت طراحی سایت آموزشی نیز دقیقاً در همین نقطه است. طراحی فضای مشترکی که شاگرد و معلم هر دو به خوبی بتوانند از آن استفاده کنند کار آسانی نیست. ضمن اینکه هریک از آنها برای درک یک تجربه آموزشی بهتر به امکانات خاص خود نیاز دارند. حال اگر این فضا بستری برای ارائه انواع دوره‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف سنی باشد گستره مخاطبان آن بسیار وسیع خواهد بود. علاوه بر اینها امتیاز آموزش مجازی حذف محدودیت‌های مکانی و زمانی است. اما اگر ساختار و امکانات فنی سایت پاسخگوی نیاز کاربران نباشد. فرایند آموزش دچار اختلال شده و راه‌اندازی سایت از اساس بی‌فایده است. بنابراین لازم است طراحی سایت به یک تیم حرفه‌ای و خلاق سپرده شود.

سایت آموزشی باید چه امکاناتی داشته باشد؟

درباره ما

در طراحی سایت آموزشی نیز مانند هر سایت دیگر معرفی مجموعه ضرورت دارد. بهتر است تاریخچه کوتاهی از فعالیت مؤسسه و مدارک و گواهینامه‌های تخصصی در این بخش ارائه شود.

دوره های آموزشی

می‌توان گفت مهمترین بخش طراحی سایت آموزشی به بخش معرفی دوره‌های آموزشی اختصاص دارد. این بخش باید به گونه‌ای طراحی شود تا هم در جذب مخاطب موفق باشد و هم اطلاعات دقیقی ارائه کند. بهتر است برای هر دوره آموزشی معرفی کوتاهی در صفحه اصلی ارائه شد و توضیحات تکمیلی در صفحه خاص هر دوره ارائه شود. ضمن اینکه دوره‌های آموزشی را می‌توانید در چندین گروه‌بندی مختلف مانند دسته بندی موضوعی، دوره‌های پرمخاطب و جدیدترین دوره‌ها ارائه کنید.
طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

معرفی اساتید سایت آموزشی

بخش معرفی اساتید نیز در جلب اعتماد مخاطبان بسیار تأثیرگذار است. درج تصاویر و اطلاعات کامل اساتید و بیان مدارک تحصیلی و سوابق کاری آنها در این بخش بسیار تأثیرگذار است.

بخش ثبت نام و ورود به سایت آموزشی

در این بخش باید کلیه اطلاعات لازم برای ثبت نام افراد درج شود. شرایط و مدارک ثبت نام باید کاملاً شفاف و دقیق بیان شده و سیستم ثبت نام نیز به دور از هرگونه پیچیدگی و کاملا ساده و روان طراحی شود.

تقویم آموزشی

وجود چندین بخش پویا از جمله ملزومات طراحی سایت آموزشی است. تقویم پویا یکی از این بخش‌ها است که باید بر اساس آخرین تغییرات برنامه آموزشی همواره در حال به روز رسانی باشد. کاربران یک سایت آموزشی باید برنامه آموزشی خود را در دوره‌های زمانی مشخص دریافت کنند.

پنل دانشجویان و اساتید

در طراحی سایت آموزشی باید دو پنل مجزا برای دانشجویان و اساتید در نظر گرفته شود. سطح دسترسی و امکانات هریک از این پنل‌ها بر اساس نیازهای این افراد باید طراحی شود. بدیهی است عدم پیچیدگی و روان بودن ساختار در بهبود تجربه کاربری هر دو گروه تأثیرگذار است.

فایل‌های آموزشی

یکی از امتیازات آموزش مجازی امکان ارائه محتوای آموزشی در قالب فایل‌های متنوع است. دسته‌بندی دقیق و دسترسی آسان به فایل‌های آموزشی از دیگر امکانات ضروری سایت آموزشی است.
طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

پنل آزمون آنلاین

پنل برگزاری آزمون آنلاین از جمله امکاناتی است که از مزایای ویژه سایت آموزشی محسوب می‌شود. برگزاری آزمون آنلاین بدون امکان خطا و تقلب از نیازهای یک مؤسسه آموزشی حرفه‌ای است.

اخبار

بهتر است در طراحی سایت آموزشی بخشی برای انتشار اخبار مرتبط با مجموعه در نظر گرفته شود. اخبار روز مؤسسه اعم از موفقیت‌های دانشجویان یا اساتید را می‌توان در این بخش منتشر نمود. البته این بخش برای سایت مؤسسات آموزشی حقیقی کارایی بیشتری دارد.

مشاوره آنلاین

وجود پشتیبان آنلاین برای پاسخگویی به کاربران و ارائه مشاوره به ایشان نیز از خدمات ویژه یک سایت آموزشی محسوب می‌شود. این خدمات در جلب رضایت مشتریان و افزایش دانشجویان بسیار تأثیرگذار است. زیرا ممکن است یک کاربر به خاطر سردرگمی در انتخاب دوره آموزشی یا ثبت نام به راحتی سایت را ترک کند. اما با راهنمایی‌های یک پشتیبان آنلاین به سرعت ثبت نام کند.

تماس با ما

یکی از بخش‌های مهم هر سایت راه‌های ارتباط با آن مجموعه است. کاربر باید به آسانی بتواند با مجموعه ارتباط برقرار کرده و مشکلات احتمالی خود را رفع نماید.

تور مجازی

اگر طراحی سایت آموزشی برای یک مؤسسه آموزشی حضوری مانند مدرسه، آموزشگاه یا دانشگاه باشد فضای حقیقی مؤسسه نیز باید در سایت معرفی شود. تور مجازی مؤسسه می‌تواند یکی از بخش‌های جذاب سایت باشد.

بخش نظرات

طراحی سایت برای چیست؟

یک وب سایت نشان دهنده مستقیم ترین کانال ارتباط دیجیتال با کاربر است. این کارت ویزیت یک شرکت در اینترنت است و پیام ما را به دنیای آنلاین منتقل می کند. به همین دلیل، پیام ما باید به صورت شفاف، جذاب و مناسب به مخاطب منتقل شود. اینجاست که طراحی وب وارد می شود. طراحی وب، تصویر برند، ارزش های شرکت و پیام شرکت را در قالب یک صفحه وب بصری و جذاب گرد هم می آورد و یکی می کند. طراحی وب چیزی است که به میلیون ها نفر، پروژه ها و شرکت ها اجازه می دهد در اینترنت حضور داشته باشند و به بهترین شکل به دست مصرف کنندگان خود برسند.

و این تمام نیست! به لطف یک طراحی وب حرفه ای می توانید به چیزهای بزرگی دست پیدا کنید. این به ما اجازه می دهد تا مشتریان را راضی کنیم، تجربه کاربری کاملی را به آنها ارائه دهیم، متناسب با نیازهای آنها، و آنها را در سفر خود از طریق محتوا، محصولات و خدمات خود همراهی کنیم. یک طراحی وب خوب قطعه اصلی برای راهیابی ما در شبکه و کسب جایگاه برجسته در بین رقبای خود است. علاوه بر این، یک طراحی وب به خوبی برنامه ریزی شده و ساختار یافته از ابتدا به ما این فرصت را می دهد که در نتایج جستجو موقعیت بهتری داشته باشیم، یعنی از همان دقیقه اول یک وب سایت آماده برای موقعیت یابی سئو داشته باشیم.

طراحی سایت آموزشگاهی

طراحی سایت آموزشگاهی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

عناصر کلیدی یک طراحی وب با کیفیت

همانطور که قبلاً در بالا ذکر کردیم، وب سایت ما معرفی نامه شرکت ما در اینترنت است، بنابراین ضروری است که دارای یک طراحی وب بهینه و فکر شده باشد که به ما امکان می دهد ناوبری با کیفیت ارائه دهیم و حداکثر تبدیل دیجیتال خود را تشویق کنیم. مصرف کنندگان

سرعت بارگذاری (Pagespeed)

ما در دنیای بی واسطه زندگی می کنیم. دامنه توجه یک کاربر اینترنت کوتاه‌تر و کوتاه‌تر است و علاوه بر همه این‌ها، گزینه‌های بی‌نهایت بیشتری برای انتخاب وجود دارد. اگر صد گزینه دیگر با کلیک یک دکمه داشته باشد، هیچکس منتظر محتوا نخواهد بود.

بنابراین، جذب کاربران از 0 دوم ضروری است. محبوب‌ترین پلتفرم‌ها، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی کاملاً از این موضوع آگاه هستند، بنابراین محتوای بسیار سریع و آسان برای مصرف را ارائه می‌دهند.

اینجاست که سرعت بارگذاری یک وب سایت واقعا مهم می شود. این یکی از مهمترین عناصر یک صفحه وب است. طراحی یک وب سایت با زمان بارگذاری کمترین زمان ممکن یکی از اولویت هایی است که باید دنبال شود، مراقبت از استفاده و وزن تصاویر، ادغام های مختلف، توسعه، رابط کاربری و عناصر ناوبری… و غیره.

به یاد داشته باشید: یک وب سایت سریع برای کاربران بسیار راضی کننده است. و یک کاربر خوشحال مشتری آینده است.

قابلیت استفاده / پاسخگو

قابلیت استفاده قابلیتی است که تضمین می کند هر کاربر می تواند به بهترین شکل به وب سایت شما دسترسی داشته باشد. قابلیت استفاده از یک وب سایت به همه کاربران شما اجازه می دهد بدون توجه به دستگاه یا مرورگری که در آن هستند، محتوای شما را کشف کرده و از آن لذت ببرند.

یک قابلیت استفاده خوب از وب، از تجسم یا خطاهای رندر جلوگیری می کند، بنابراین از سردرد یا ناامیدی در کاربران جلوگیری می کند و آنها صفحه ما را رها می کنند زیرا چیزی را که به دنبال آن هستند نمی یابند. به لطف یک وب قابل استفاده و با کیفیت، از این مشکل جلوگیری می کنیم. نظارت کامل بر توسعه و طراحی وب سایت به گونه ای که تا حد امکان قابل استفاده باشد و پیشرفته ترین تجربه کاربری را ارائه دهد بسیار مهم است.

کاربر پسند، خوانا و ناوبری آسان

یکی دیگر از مهمترین نکات طراحی وب این است که قبل از هر چیز باید خوانا باشد و یک ناوبری آسان و لذت بخش را ارائه دهد. دومی معمولا به عنوان یک وب سایت کاربر پسند نامیده می شود.

در موسیقی، محبوب‌ترین آثار و سمفونی‌هایی هستند که به مردم ارائه می‌شوند و به طبیعتی که بیننده در اعماق درون، آن را می‌شناسد و دوست می‌دارد، جان می‌بخشد و شکل می‌دهد. در مورد طراحی وب هم همینطور است. باید جذاب، متفاوت و چشمگیر باشد، اما در هسته خود باید کاربردی، خوانایی و مهمتر از همه قابلیت هایی داشته باشد که کاربر از قبل آن را درک کرده و مسیریابی را به پیاده روی در حومه شهر تبدیل کند.

رنگ‌های استفاده شده در پس‌زمینه و نمادها، بخش‌های مختلف وب‌سایت، بلوک‌های محتوا، بنرها، تصاویر و تصاویر… همه چیز باید طوری طراحی شود که دوستانه باشد و چشم کاربر را خسته نکند و خوانایی و دسترسی را هم برای کاربران به حداکثر برساند. و برای موتورهای جستجویی که وب سایت ما را می خزند.

تایپوگرافی و محتوا

تایپوگرافی عنصر دیگری است که در این بخش قرار می گیرد و نباید از آن غافل شد. ما باید تایپوگرافی ارائه دهیم که تعادلی بین ارزش های برند و خوانایی برای کاربر ایجاد کند. در اینترنت ما پیام خود را با کلمه نوشتاری (بیشتر) منتقل می کنیم، بنابراین کاربر باید بتواند محتوای ما را به راحتی بخواند و درک کند.

در ادامه محتوای متنی، علاوه بر ارائه یک تایپوگرافی قابل فهم، باید از پاراگراف های بسیار طولانی نیز که می تواند خواندن را برای کاربر سنگین کند و او تصمیم به توقف خواندن بگیرد، اجتناب کنیم.

ما همچنین باید به دستگاه های مختلفی فکر کنیم که کاربران ما با آنها وب سایت ما را مرور می کنند. کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت… یک طراحی وب حرفه ای همه این دستگاه ها را در نظر می گیرد تا محتوای باکیفیتی ارائه دهد که در همه آنها قابل خواندن و کاربردی باشد.

بقیه امکانات طراحی سایت آموزشی

 1. تاریخچه و معرفی مرکز آموزشی
 2. اخبار مرکز آموزشی و سایر اخبار مرتبط
 3. دوره های آموزشی در حال برگزاری و دوره های آموزشی آتی
 4. شرایط و نحوه ثبت نام متقاضیان آموزش
 5. برنامه زمان بندی کلاس ها
 6. ثبت نام آنلاین در دوره های آموزشی
 7. معرفی کتاب ها و جزوات آموزشی
 8. فروش کتاب ها و جزوات و سایر وسائل کمک آموزشی
 9. صدور کارنامه و اعلام نتایج
 10. دانلود جزوات اساتید، نمونه سؤالات و …
 11. تصاویر و ویدیوهای آموزشی
 12. گالری تصاویر از آموزشگاه و فعالیتهای آن
 13. درج نظرات راجع به آموزشگاه و دوره های آموزشی
 14. خبرنامه ایمیلی و پیامکی برای کاربران
 15. امکان گفتگوی زنده با پشتیبان آموزشی
 16. معرفی اساتید و مربیان به صورت گرافیکی
 17. انجمن گفتگو
 18. ربات تلگرام با امکان درج محتوای سایت در کانال تلگرام به صورت اتوماتیک
 19. برگزاری نظرسنجی های آنلاین
 20. منطبق بر اصول سئو سایت
طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

اقدامات لازم قبل از طراحی وب سایت

گام اول: تعیین نوع سایت

در مرحله اول نوع سایتتان را مشخص کنید، هر نوع وب سایت امکانات مختص خود را دارد بنابراین این کار میتواند زمان کمتری از شما بگیرد.

انواع وب سایت

1- وب سایت های شرکتی  سایت های شرکتی معمولا به معرفی خدمات یا محصولات یک شرکت یا مجموعه می پردازند و در کنار آن می توانند بخش های مقالات و اخبار شرکت و مجموعه را نیز مدیریت نمایند.

2- وب سایت های فروشگاهی  طراحی سایت فروشگاهی به منظور فروش یک کالا یا حتی خدمات انجام می شود.یک سایت فروشگاهی می تواند دارای درگاه پرداخت آنلاین باشد یا می تواند کالا یا خدمات معرفی شده را به صورت آفلاین به فروش برساند.

3- وب سایت های تخصصی  وب سایت های تخصصی معمولا برای یک کسب و کار خاص یا به منظور یک هدف خاص طراحی می شوند. طراحی این سایت ها باید به گونه ای باشد که مهمترین اهداف مورد درخواست را در نظر بگیرد و تمام نیازهای مربوط به آن را برطرف نماید.

گام دوم: تعیین مخاطبان

در گام دوم لازم است مخاطب سایت خود را بشناسید، شما کدام دسته از افراد را مخاطب سایت خود قرار میدهید؟ پاسخ به این سوال در زمینه طراحی ظاهری سایت به شما کمک کند و امکانات را متناسب با نیاز مخاطب در وب سایت قرار میدهید.

گام سوم: تعیین امکانات

قبل از اقدام به طراحی سایت، تحقیق کنید چه امکاناتی هم اهداف و نیازهای شما و هم اهداف و نیازهای مشتریان و بازدیدکنندگان سایت شما را برآورده می کند.

ویژگی های یک وب سایت موفق

1- طراحی ریسپانسیوو

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا به این معنا است که وب سایت شما در هر دستگاهی متناسب با سایز آن دستگاه درست نشان داده شود، این موضوع به قدری اهمیت دارد که گوگل در سال 2018 اعلام کرد 55 درصد کاربران گوگل از طریق تلفن های همراه به این سایت مراجعه میکنند، بنابراین واکنش گرا بودن سایت شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

2- بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بازدید کنندگان اصلی سایت ها معمولا از طریق موتور های جست و جو هستند. با بهینه کردن وب سایت برای موتورهای جست و جو وب سایت شما به صورت رایگان در نتایج گوگل نمایش داده می شود و بدون اینکه پولی پرداخت کنید و تبلیغی انجام دهید کاربران وارد وب سایت شما می شوند. به این منظور لازم است شما اصول سئو را رعایت کنید و محتوای خوبی را در وب سایت خود منتشر کنید.

3- سرعت سایت

سرعت سایت در رضایت کاربران بسیار موثر است. سرعت وب سایت شما اگر بالا باشد به گونه ای که کاربران هنگام بازدید از وب سایت منتظر لود شدن وب سایت نباشند میتواند در رفتار کاربر در وب سایت شما تاثیر بگذارد.

4- به روزرسانی

به روز رسانی محتوای وب سایت در رتبه وب سایت در موتورهای جستجو بسیار موثر است، وب سایت خوب به گونه ای طراحی شده که به روز رسانی و انتشار متوای جدید چندان سخت نباشد و وبمستر به راحتی بتواند محتواهای جدید منتشر و سایت به روز رسانی شود.

5- پشتیبانی سایت

یکی از نکات مهم برای انتخاب پیمانکار طراحی سایت، پشتیبانی آن پیمانکار از وب سایت می باشد. تیم پشتیبانی زاوش هم به صورت تلفنی و هم به صورت تیکت در خدمت مشتریان می باشد و مشتریان می توانند سوالات و مشکلات خود را به کارشناسان ما انتقال دهند.

اشتباهات رایج در طراحی سایت

1- طراحی سایت استاتیک

امروزه دیگر طراحی سایت استاتیک نمی تواند نیاز کسب و کارها را برطرف سازد زیرا برای هر تغییر جزیی باید منتظر انجام تغییرات توسط طراح سایت بود. پیشنهاد می شود وب سایت هایی که طراحی می گردد به صورت داینامیک باشد تا کلیه محتوای سایت توسط صاحب کسب و کار قابل مدیریت باشد و برای تغییرات محتوایی نیاز به دانش برنامه نویسی و طراحی سایت نباشد.

2- تهیه هاست قبل از طراحی سایت

در زمان انتخاب هاست وب سایت پارامترهایی باید در نظر گرفته شود. پارامترهایی مثل سیستم عامل هاست، میزان حجم مصرفی، پهنای باند، شرکتی که هاست را از آن خریداری می کنید جز مواردی هستند که بهتر است ابتدا طراحی وب سایت خود را تعیین کنید و سپس هاست را تهیه کنید.

3- طراحی گرافیکی وب سایت توسط گرافیست

اشتباهی که برخی از صاحبان کسب و کار انجام میدهند این است که از گرافیست مجموعه می خواهند تا طرح وب سایت را نیز آماده کند. طراحی وب سایت باید توسط طراح وب سایتی که مسلط به اصول ui و ux وب و نرم افزار می باشد انجام شود تا تجربه نهایی کاربر در کار با نرم افزار مطلوب باشد.

4- طراحی برای مدیر نه کاربر

گاهی اوقات مدیران کسب و کارها بر روی مواردی همچون طراحی دیزاین، چینش محتوایی و فرآیندهای داخلی وب سایت نظراتی غیر کارشناسی و سلیقه ای می دهند و اصرار دارند تا حتما سایت مطابق میل آن ها پیاده سازی شود. در حالی که اگر یک طراحی وب سایت کاربلد انتخاب کرده اید باید تصمیم گیری این موارد را به عهده طراح خود قرار دهید تا در ادامه به مشکل برنخورید و کاربران تجربه بهتری در استفاده از وب سایت داشته باشند.

5- اصرار بر تکنولوژی خاص

تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی در طراحی سایت در 95 درصد مواقع برتری نسبت به یکدیگر ندارند و در بیشتر موارد اصرار بر یک تکنولوژی تعصب بی مورد است. میلیون ها سایت موفق با وردپرس، asp.net و PHP در دنیا توسعه داده شده اند و همچنین میلیون ها سایت ناموفق با هریک از این زبان ها نوشته شده است.