وردپرس

وردپرس بهتون کمک می کنه بدون دانش بتونید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. می توانید یک سایت طراحی کنید بعد از آن به کسب و کار خود بپردازید.

وردپرس چیست؟

وُردپرِس (به انگلیسی: WordPress) یک سامانهٔ مدیریت محتوای (به انگلیسی: CMS) آزاد و منبع باز است که برای راه‌اندازی و ایجاد وب‌سایت و وبلاگ استفاده می‌شود. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ‌نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ‌نویسان قرار می‌داد و سپس به‌صورت یک سامانهٔ مدیریت محتوا یا نرم‌افزار آزاد و متن‌باز برای مدیریت محتوای سایت‌ها معرفی شد.

آمار استفاده از وردپرس

  • تا کنون، بیش از 75 میلیون وب‌سایت از وردپرس استفاده می‌کنند.
  • 43.3 درصد از کل وب‌سایت‌های جهان با وردپرس ساخته شده‌اند.
  • روزانه بیش از 409 میلیون نفر از وب‌سایت‌های ساخته شده با وردپرس دیدن می‌کنند!

منبع اطلاعات بالا: w3techs

وردپرس بسیار محبوب است و میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن استفاده می کنند. در اینجا اعدادی برای در نظر گرفتن همه چیز آورده شده است.

  1. وردپرس قدرت بیش از ۴۳ درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت را دارد.
  2. همچنین ۶۴.۳ درصد از سهم بازار CMS را در اختیار دارد (نسبت به سال گذشته که ۶۴.۲% بود، بیشتر شده). هیچ نرم افزار سازنده وب سایت دیگری نزدیک نیست.
  3. وردپرس به وب‌سایت‌های برندهای معروف از جمله Disney Books، Sony Music، Time Magazine، Meta Newsroom، و غیره نیرو می‌دهد.
  4. ۳۶.۲۸ درصد از ۱۰۰۰۰ وب سایت برتر توسط وردپرس طراحی شده اند (این درصد در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۸ درصد بود).
  5. بیش از ۲۲ درصد از نام‌های دامنه جدید در ایالات متحده از وردپرس استفاده می‌کنند. (همچون ۲۰۲۳)
  6. هر روز بیش از ۱۰۰۰ سایت وردپرس جدید به ۱۰ میلیون وب سایت برتر ردیابی شده توسط W3Techs.com می پیوندند.

در حالی که این ها آمار قابل توجهی هستند، تنها راه برای درک واقعی محبوبیت وردپرس این است که به آن نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوای محبوب نگاه کنید.

به عنوان مثال، Shopify دومین محبوب ترین است، اما تنها ۱/۱۰ اندازه وردپرس است زیرا حدود ۴.۴٪ از تمام سایت ها در مقابل وردپرس ۴۳.۲٪ قدرت دارد.

Wix ده ها میلیون در بازاریابی هزینه می کند، اما تنها ۱.۹٪ از تمام وب سایت ها را تامین می کند. به این معنی که وردپرس ۲۲ برابر محبوب‌تر از Wix است.

سایر CMS های محبوب همگی کمتر از ۲% سهم بازار دارند، مانند Squarespace (2.1%)، جوملا (۱.۸%)، دروپال (۱.۲%)، بلاگر (۱%) و مجنتو با تنها ۰.۸۱%. که این آمار در سال ۲۰۲۳ به این صورت بود: Squarespace (1.8%)، جوملا (۱.۷%)، دروپال (۱.۳%)، بلاگر (۱%) و مجنتو (۰.۶%).