کسب و کار شراکتی

کسب و کار شراکتی

شراکت یک تجارت است که دو یا چند نفر با هم دارند. هر یک از بنیانگذاران یا شرکا به نیازهای تجاری مالی و/یا عملیاتی شرکت کمک می کند و در ازای آن، آنها نیز شخصاً مسئول برخی یا تمام سود و زیان هستند.

چهار نوع کسب و کار شراکتی وجود دارد:
. مشارکت LLC (همچنین به عنوان یک LLC چند عضوه شناخته می شود)
. مشارکت با مسئولیت محدود (LLP)
. مشارکت محدود (LP)
. مشارکت عمومی (GP)

پس چرا باید یک شراکت LLC برای مثال، مشارکت محدود برای کسب و کار جدید خود تشکیل دهید؟ بیایید نحوه کار این چهار نهاد تجاری را بررسی کنیم و مزایا و معایب تشکیل هر نوع مشارکت را بررسی کنیم.

کسب و کار شراکتی چیست؟

کسب و کار شراکتی به معنی هماهنگ شدن و همکاری مجموعه‌ای از افراد برای به انجام رساندن اهداف تجاری است. در شراکت هر کدام از شرکا بخشی از کار را به عهده‌ دارند. وظایف شرکا در مقابل یکدیگر، وظایفشان در قبال کسب و کار و رابطه بین شرکا در توافقنامه مشارکت تعیین می‌شود.

کسب و کار شراکتی

کسب و کار شراکتی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

4 نوع کسب و کار شراکتی چیست؟

شراکت LLC (چند عضو LLC)

یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) می تواند یک مالک یا چند مالک داشته باشد که به آنها عضو می گویند. شرکت های LLC با چند عضو، LLC های چند عضوه یا شراکت LLC نامیده می شوند.

تحت یک ساختار تجاری LLC، اعضا یک سپر قانونی بین دارایی های شخصی خود و کسب و کار دارند، به این معنی که آنها معمولاً نمی توانند برای اقدامات یا بدهی های شرکت مورد شکایت قرار گیرند. با این حال، آنها می توانند در قبال اقدامات یکی دیگر از اعضا مسئول شناخته شوند، به خصوص اگر آنها بدانند که عضو سهل انگاری کرده است یا تصمیمات مدیریتی گرفته است که منجر به شکایت شده است.

به خاطر داشته باشید که میزان حمایت از مسئولیت LLCها بسته به ایالت شما می تواند متفاوت باشد. قبل از انتخاب یک نهاد تجاری، مطمئن شوید که قوانین و الزامات ایالت خود را درک کرده اید.

مزایای تشکیل یک مشارکت LLC عبارتند از:

. حفاظت از مسئولیت شخصی اعضا از حمایت قانونی بین اقدامات و بدهی های کسب و کار و دارایی های شخصی خود برخوردار می شوند.
. انعطاف مالیاتی شرکت‌های LLC می‌توانند طبقه‌بندی مالیاتی پیش‌فرض خود را تغییر دهند و به‌عنوان شرکت S یا C از آنها مالیات بگیرند.
. اعضای شرکت. یک LLC می تواند یک شرکت را به عنوان عضو داشته باشد. سایر انواع مشارکت ها نمی توانند متعلق به مشاغل دیگر باشند، بلکه فقط افراد هستند.
. هر کسی می تواند یک LLC تشکیل دهد. برخی از شراکت‌ها فقط می‌توانند توسط مشاغل خاصی مانند وکلا، حسابداران و معماران تشکیل شوند. یک LLC می تواند توسط اکثر انواع مشاغل تشکیل شود.

یک اشکال عمده برای تشکیل یک مشارکت LLC: اعضا را می توان مسئول اقدامات سایر اعضا دانست.
انواع کسب‌وکارهایی که معمولاً مشارکت LLC را تشکیل می‌دهند: شرکت‌هایی که مالکان آن‌ها می‌خواهند از کسب‌وکار محافظت از مسئولیت داشته باشند در حالی که همچنان در مدیریت و عملیات روزمره شرکت دارند. از آنجایی که مشارکت LLC می تواند توسط اکثر انواع کسب و کار تشکیل شود، آنها معمولاً برای اکثر افراد مناسب هستند.

مشارکت با مسئولیت محدود (LLP)

مشارکت با مسئولیت محدود (LLP) نوعی شخصیت حقوقی است که در آن صاحبان مشاغل کوچک شخصاً مسئول بدهی ها و تعهدات کسب و کار یا اقدامات سایر شرکا نیستند.

این به طور کلی به این معنی است که اگر شخصی علیه شرکت شما اقدام قانونی کند، نمی توانید دارایی های شخصی خود را از دست بدهید، مگر اینکه شخصاً کار اشتباهی انجام داده باشید. با این حال، شرکا می توانند به دلیل سهل انگاری خود مسئول شناخته شوند، اگر شخصاً مرتکب اشتباهی شده باشند یا مرتکب تخلف شده باشند.

مانند شراکت LLC، حفاظت از مسئولیتی که تحت یک LLP دریافت می کنید از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. همیشه قبل از تشکیل LLP قوانین ایالت خود را بررسی کنید.

مزایای LLP عبارتند از:
. محافظت از مسئولیت در برابر اقدامات سایر اعضا. برخلاف سایر انواع مشارکت، شرکای یک LLP می‌توانند از مسئولیت شخصی در برابر بدهی شرکت و سهل‌انگاری سایر شرکا (بسته به ایالت) محافظت کنند.
. افزودن یا حذف شرکای فردی آسان است. با استفاده از یک قرارداد مشارکت LLP برای یک رابطه تجاری، می توانید تصمیم بگیرید که هر شریک چقدر از تجارت پرداخت می شود و به راحتی شرکای خود را اضافه یا حذف کنید. (این نیز از مزایای LLC است.)
. انعطاف پذیری مدیریت. شرکا تصمیم می‌گیرند که چقدر می‌خواهند در بخش عملیاتی و مدیریتی اداره شرکت مشارکت داشته باشند و این مشارکت تأثیری بر مسئولیت شخصی آنها نخواهد داشت. به یاد داشته باشید، شرکای یک LLP فقط مسئول رفتار خود هستند. بنابراین حتی اگر آنها در مورد شرکت با شریک دیگری تصمیم بگیرند، فقط مسئول اعمال خود خواهند بود.

اشکالات تشکیل LLP عبارتند از:
. فقط برای مشاغل خاص در دسترس است. در برخی از ایالت ها، فقط حرفه های تایید شده می توانند یک LLP تشکیل دهند، مانند وکلا، پزشکان، حسابداران و معماران.
. بدون انعطاف مالیاتی. LLP ها نمی توانند رفتار مالیاتی خود را تغییر دهند، به این معنی که آنها فقط می توانند به عنوان مشارکت مالیات دریافت کنند.
. فقط افراد می توانند صاحب یک LLP شوند. در حالی که سایر شراکت ها می توانند یک شرکت را به عنوان مالک داشته باشند، شرکت های LLP نمی توانند.
. به رسمیت شناختن در سایر ایالت ها. قوانین مربوط به LLP ها در ایالت ها متفاوت است و برخی از ایالت ها LLP های تشکیل شده در ایالت های دیگر را به رسمیت نمی شناسند. این می تواند بر حفاظت از مسئولیتی که صاحبان LLP دارند در صورت بروز مشکل در ایالت دیگر تأثیر بگذارد. بنابراین اگر کسب و کار شما در چندین ایالت فعالیت می کند، این ممکن است بهترین گزینه نباشد.

انواع مشاغلی که معمولاً LLP را تشکیل می دهند: مشاغلی که مجاز به تشکیل LLP هستند از ایالت های مختلف متفاوت هستند، اما برخی از نمونه ها شامل حسابداران، وکلا، معماران، کایروپراکتیک ها، پزشکان و دندانپزشکان هستند.

کسب و کار شراکتی

انواع کسب و کار شراکتی – آکادمی دکتر ابراهیم پور

مشارکت محدود (LP)

وقتی صحبت از مشارکت محدود (LP) می شود، دو نوع شریک وجود دارد:
. شرکای محدود تصمیمات تجاری نمی گیرند اما معمولا سرمایه و سرمایه راه اندازی را تامین می کنند. گاهی اوقات آنها را “شریک های خاموش” می نامند.
. شرکای عمومی به مدیریت شرکت و تصمیم گیری تجاری کمک می کنند.

یک LP باید حداقل یک شریک عمومی و یک شریک با مسئولیت محدود داشته باشد:
. شریک عمومی شخصاً در قبال کل تجارت، از جمله بدهی های آن و اقدامات سایر شرکا مسئول است.
. شریک با مسئولیت محدود شخصاً مسئولیتی در قبال شرکت ندارد، زیرا آنها قدرت تصمیم گیری ندارند.

مزیت اصلی یک LP: شریک با مسئولیت محدود بدون توجه به مشارکت مالی یا درصد مالکیت از حمایت قانونی برخوردار می شود. این می تواند یک کسب و کار را برای سرمایه گذارانی جذاب تر کند که سرمایه ای برای سرمایه گذاری در یک شرکت دارند اما نمی خواهند ریسک اجرای واقعی آن را بپذیرند.

سایر مزایای LP عبارتند از:
. قدرت تصمیم گیری. شریک عمومی قدرت تصمیم گیری خود را حفظ می کند و در عین حال از کمک های مالی شریک با مسئولیت محدود بهره مند می شود.
. شرکای شرکتی. یک شرکت می تواند شریک LP باشد و به شرکای عمومی فرصت های بیشتری برای سرمایه گذاران بدهد.

اشکالات تشکیل LP عبارتند از:
. شریک با مسئولیت محدود می تواند وضعیت شریک با مسئولیت محدود خود را در صورت دخالت بیش از حد در مدیریت شرکت از دست بدهد. “بیش از حد درگیر” می تواند به معنای امضای قراردادهای قانونی از طرف کسب و کار، اتخاذ تصمیمات مدیریتی و انجام فعالیت های تجاری باشد.
بنابراین اگر شریک با مسئولیت محدود شیوه اداره کسب و کار را دوست نداشته باشد، در این مورد نظر کمی دارد. همچنین به این معنی است که شریک محدود نیازی به مشورت در مورد تصمیمات تجاری ندارد، که ممکن است برای همه نباشد.
. برای شریک عمومی، اشکال LP این است که شرکای عمومی شخصاً مسئول تجارت هستند. هیچ حمایت قانونی بین دارایی های شخصی شریک عمومی و تجارت وجود ندارد.

انواع کسب‌وکارهایی که معمولاً LLP را تشکیل می‌دهند: شرکت‌هایی با حامیان مالی که نمی‌خواهند بخشی از مدیریت یا عملیات روزانه باشند.

مشارکت عمومی (GP)

برخلاف سایر انواع مشارکت، شرکت های تضامنی نیازی به ثبت نام در ایالت ندارند و حتی نیازی به توافق نامه رسمی ندارند. اگر شما و شخص دیگری با هم تجارت می کنید، به طور پیش فرض به عنوان یک مشارکت عمومی شرکت می کنید.

شرکت های تضامنی هیچ گونه حفاظت از مسئولیت شخصی ارائه نمی دهند. این بدان معناست که هر شریک از نظر قانونی مسئول بدهی ها و اقدامات تجاری است. اگر از شرکت شکایت شود یا نتواند تعهدات مالی خود را بپردازد، دارایی های شخصی شرکا در خطر است. این همچنین به این معنی است که شرکا در قبال اعمال یکدیگر مسئول هستند. (شرکای تجاری خود را عاقلانه انتخاب کنید!)

مزایای شرکت تضامنی عبارتند از:
. فرم دهی آسان و اجرای کم هزینه. از آنجایی که هیچ ثبت دولتی وجود ندارد، هزینه های تشکیل یک نهاد تجاری یا هزینه های ثبت نام مستمر را پرداخت نمی کنید.
. انعطاف مالیاتی شراکت ها می توانند با استفاده از فرم 8832: Entity Classification Election بخواهند مالیات بر درآمد را به عنوان یک شرکت پرداخت کنند.
. شرکای شرکتی مانند LLC و LP، شرکت های تضامنی می توانند هم در اختیار افراد و هم شرکت های بزرگ باشند.

معایب شرکت تضامنی عبارتند از:
. بدون حفاظت از مسئولیت شخصی اگر از کسب و کار شما شکایت شود یا بدهی های تجاری معوقه داشته باشد، دارایی های شخصی شما در خطر است.
. شرکا در قبال اعمال یکدیگر مسئول هستند. اگر شریک تجاری شما مورد شکایت قرار گیرد، می توانید با شریک خود شکایت کنید. اگر از شریک زندگی شما به صورت انفرادی شکایت شود اما نتواند خسارت را بپردازد، شاکی به طور بالقوه می تواند از شما پول دریافت کند.

انواع کسب‌وکارهایی که معمولاً LLP را تشکیل می‌دهند: شرکت‌هایی که نمی‌خواهند در ایالت ثبت‌نام کنند و شرکایی که به راحتی مسئولیت شخصی را در قبال کسب‌وکار خود به اشتراک می‌گذارند.

کسب و کار شراکتی

کسب و کار شراکتی چیست؟ – آکادمی دکتر ابراهیم پور

کسب و کارهای شراکتی چگونه مالیات می گیرند؟

یک LLC، LLP و LP چند عضوه توسط سرویس درآمد داخلی (IRS) به عنوان نهادهای مشمول مالیات شناخته نمی شوند و بنابراین به طور خودکار مانند یک مشارکت عمومی مشمول مالیات می شوند.

هر چهار شرکت مشارکتی، نهادهای انتقالی هستند، به این معنی که سود به اظهارنامه مالیاتی شرکا منتقل می شود. تجارت مالیات نمی پردازد، اما شرکا مالیات می پردازند. میزان سود تخصیص یافته به هر یک از شرکا با قرارداد مشارکت تعیین می شود.

در زمان مالیات، پرونده مشارکت:
. فرم 1065: بازگشت درآمد مشارکت ایالات متحده، که در آن کل درآمد، هزینه ها، و سود یا زیان خود را گزارش می کند.
. K-1 را برای هر شریک برنامه ریزی کنید و سهم آنها از درآمد یا زیان را گزارش کنید. این اطلاعات در اظهارنامه مالیاتی شخصی شریک استفاده می شود.

شرکا دو نوع مالیات تجاری بر درآمد گزارش شده در K-1 می پردازند:
. مالیات بر خوداشتغالی مالیات بر خوداشتغالی 15.3 درصد است و به طور کلی به 92.35 درصد از درآمد خالص شریک اعمال می شود. مالیات بر درآمد بر اساس براکت مالیاتی شریک متفاوت است.
تنها نوع شریکی که مالیات خوداشتغالی را پرداخت نمی کند، شریک محدود یک LP است. شرکای عمومی یک LP مالیات خوداشتغالی را می پردازند زیرا در تصمیم گیری روزانه شرکت دارند. از آنجایی که شرکای محدود نقش فعالی در عملیات تجاری روزانه ندارند، درآمد آنها «درآمد کسب شده» در نظر گرفته نمی‌شود که مشمول مالیات خوداشتغالی باشد.
. مالیات بر درآمد. شرکت‌های LLC، شرکت‌های LP و شراکت‌های عمومی چند عضوه می‌توانند با ارسال فرم 8832 IRS به IRS، مالیات شرکت‌ها را دریافت کنند. LLCهای چند عضوه همچنین می توانند با ارسال فرم 2553 IRS، به عنوان یک شرکت S مالیات دریافت کنند.

مشارکت چگونه کار می کند؟

برخی از شراکت ها شامل افرادی می شود که در این تجارت کار می کنند، در حالی که سایر شراکت ها ممکن است شامل شرکای باشند که مشارکت محدود و همچنین مسئولیت محدودی در قبال بدهی های کسب و کار و هرگونه شکایتی که علیه آن تنظیم شده است.

شرکت تضامنی، برخلاف شرکت سهامی، نهادی مجزا از مالکان فردی نیست. شراکت شبیه به یک شرکت مالک انحصاری یا پیمانکاری مستقل است زیرا در هر دو نوع کسب و کار، تجارت از نظر مسئولیت از مالکان جدا نیست.

مالیات بر درآمد توسط خود مشارکت پرداخت نمی شود. پس از تقسیم سود یا زیان بین شرکا، هر یک از شرکا مالیات بر درآمد را در اظهارنامه مالیاتی فردی خود می پردازند.

محمد رضا درویشی (دیجیتال مارکتینگ) وب‌سایت
من محمدرضا درویشی هستم. یک نویسنده که میخاد شما رو با مقاله های بروز در مورد کسب و کار آشنا کنه و هدفش اینه که در کسب و کار خودتون موفق باشید. در کنارتون هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *